Γκαζιαντέπ-Εφές 67-83: Πρόκριση στα ημιτελικά με πλουραλισμό στο σκοράρισμα

Η Εφές "απέδρασε" από την έδρα της Γκαζιαντέπ με 83-67, κάνοντας το 2-0 στην σειρά, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του τουρκικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Εφές να έχει για περισσότερη ώρα τον έλεγχο, αλλά το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-16). Η Εφές πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 22-7, κατάφερε να προηγηθεί με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-23).

Στο δεύτερο μέρος, παρότι η Γκαζιαντέπ ήταν ανταγωνιστική και έριξε την διαφορά στους έξι πόντους (65-59), η Εφές διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε εκτός έδρας με 83-67, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-0 στην σειρά και να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Από την Εφές ξεχώρισαν οι Πλάις και Λάρκιν με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Γκαζιαντέπ διακρίθηκαν οι Γιάιτεχ και Χάγιες με 25 και 18 πόντους.

Περίοδοι: 16-16, 23-38, 44-56, 67-83