Φενέρμπαχτσε-Νταρουσάφακα 103-91: Αγχώθηκαν αλλά νίκησαν στην παράταση

Η Φενέρμπαχτσε γλίτωσε το ¨εγκεφαλικό", αφού νίκησε εντός έδρας την Νταρουσάφακα με 103-91 στην παράταση, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών, παρά την πίεση των γηπεδούχων.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ και το ματς ήταν αμφίρροπο, με την Φενέρμπαχτσε να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (42-41). Αν και τα "κίτρινα καναρίνια" ξέφυγαν με ένα επί μέρους σκορ 23-14 και προηγήθηκαν με είκοσι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (75-55) H Νταρουσάφακα πέτυχε οχτώ πόντους σε 16 δευτερόλεπτα και έστειλε το ματς στην παράταση (85-85). Οι γηπεδούχοι όμως διαχειρίστηκαν στο έξτρα πεντάλεπτο αποτέλεσματικά την κατάσταση και νίκησαν με 103-91.

Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισε ο Ντε Κολό με 31 πόντους, ενώ οι Μαχμούτογλου και Πιέρ με 17 πόντους ΄έκαστος. Από την Νταρουσάφακα διακρίθηκαν οι Άντριους και Γκιουλέι με 22 πόντους.

Περίοδοι: 19-15, 42-41, 75-55, 85-85, 103-91