Τουρκία-Με νίκες συνεχίζουν Εφές και Φενέρμπαχτσε

Με νίκες συνεχίζουν για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Εφές και Φενέρ που κέρδισαν την Μπούρσασπορ και την Γιάλοβα αντίστοιχα.

Η Αναντολού είχε εύκολο βράδυ απέναντι στην Μπούρσπασπορ επικρτώντας με το ευρ΄υ 78-99. Η ομάδα του Μιγιάτοβιτς από το πρώτο δεκάλεπτο είχε ήδη «χτίσει» μια διαφορά 21 πόντων (8-29), στον υπόλοιπο αγώνα δεν απειλήθηκε και έκανε συντήρηση δυνάμεων νικώντας με το τελικό 78-99.

Εξαιρετικοί ήταν ο Οτζεμίρογλου με 21 πόντους και 5 ασσίστ και ο Πουαριέ με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 8-29, 35-58, 58-79, 78-99

Στο άλλο παιχνίδι η Φενέρ δεν είχε εύκολο με αντίπαλο την νεοφώτιστη Γιάλοβα καθώς επικράτησε εκτός έδρας στην παράταση με σκορ 97-90. Οι γηπεδούχοι ήταν σε όλο το ματς μπροστά. Το παιχνίδι ενώ ήταν 83-80, η Φενέρ κέρδισε δυο βολές. Ο Μέλι αστόχησε και στις δυο και ενώ η μπάλα ήταν διεκδικούμενη ο Μέλι ευστόχησε σε τρίποντο μπα΄ζερ και έστειλε το ματς στην παράταση 83-83. Εκεί η ομάδα του Σάρας ήταν σαρωτική και πέτυχε την νίκη με το τελικό 97-90.

Για την Φενέρ ξεχώρισαν ο Χέιζ-Ντέιβις με 22 πόντους και ο Μέλι με 9.

Τα δεκάλεπτα: 26-25, 44-34, 65-57, 83-83, 90-97