Φενέρμπαχτσε-Εφές 80-72: Πρωταθλήτρια μετά από θρίλερ η Φενέρ

Η Φενέρμπαχτσε κέρδισε στο έξτρα πεντάλεπτο την Εφές 80-72 και στέφθηκε πρωταθλήτρια Τουρκίας, με πρωταγωνιστές τον Μπιμπέροβιτς και τον Χέιζ-Ντέιβις

Η Φενέρμπαχτσε μπορεί από το πρώτο και όλας δεκάλεπτο να είχε ένα σημαντικό προβάδισμα (22-8) είδε όμως την Ανατολού Εφές να πλησιάζει στο τέλος του ημιχρόνου στο τρίποντο (36-33). Στο δεύτερο μέρος οι δυο ομάδες ήταν δίπλα δίπλα στο σκορ με αποτέλεσμα η κανονική διάρκεια να τους βρει ισόπαλη με σκορ 64-64.

Στην παράταση η Φενέρ έπαιξε άμυνα και εγκλόβισε την Εφές με αποτέλεσμα να την κερδίσει 82-70.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ήταν ο Ταρίκ Μπιμπέροβιτς με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ακολούθησε ο Χέιζ-Ντέιβις με 16 πόντους, ενώ οι Έλληνες της Φενέρ ο Παπαγιάννης και ο Καλάθης είχαν από 8 πόντους και 9 ριμπάουντ και 5 πόντους με 10 ασσίστ αντίστοιχα.

Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ξεχώρισε ο Μπράιαντ με 20 πόντους και ο Μπομπουά σταμάτησε στους 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 36-33, 51-52, 64-64, 80-72 (παρ.)