Μπιλμπάο-Βαλένθια 71-65: Οι Βάσκοι πλήγωσαν τον Μομπρού

Η Μπιλμπάο νίκησε εντός έδρας την Βαλένθια με 71-65 και ανέβηκε στο 3-0, ενώ οι "νυχτερίδες" έπεσαν στο 2-1.

Ο κόουτς Άλεξ Μομπρού επέστρεψε στην έδρα της Μπιλμπάο της οποίας διετέλεσε προπονητής από το 2018, ως αντίπαλος με το πόστο του προπονητή της Βαλένθια. Αν και οι "ασπρόμαυροι" πήραν προβάδισμα με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-10), οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-30).

Παρότι οι νυχτερίδες είχαν το πάνω χέρι στην τρίτη περιόδου με οχτώ πόντους προβάδισμα (53-45), η Μπιλμπάο με ένα επί μέρους σκορ 26-12, νίκησαν εντός έδρας με 71-65.

Από την Μπιλμπάο διακρίθηκαν οι Χάκανσον και Σουλειμάνοβιτς με 13 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Ρίβερο και Τζόουνς με 17 και δέκα πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 30-34, 45-53, 71-65