Τζιρόνα-Ρεάλ 88-94: Διπλό για τους Μαδριλένους κόντρα στην παρέα του Γκασόλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εκτός έδρας την Τζιρόνα με 94-88, για την πρώτη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για την Τζιρόνα, η οποία πήρε προβάδισμα με +12 σε δύο περιπτώσεις στην αρχή του αγώνα. Η Ρεάλ Μαδρίτης με ένα επί μέρους σκορ 12-3 μάζεψε την διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιοδου (20-17). Σαρωτικοί ήταν οι μερένγχες στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου και με ένα επί μέρους σκορ 28-16, προσπέρασαν στο σκορ και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-36).

Ιδιαίτερα ανταγωνιστική ήταν η καταλανική ομάδα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, μειώνοντας την διαφορά στον ένα πόντο (56-55, 25' λεπτό), με τους μπλάνκος να βρίσκουν απαντήσεις και για αυτό προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-57). Αν και η Τζιρόνα μείωσε την απόσταση στους τέσσερις πόντους στο 35' λεπτό (79-75), η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε λύσεις και νίκησε εκτός έδρας με 94-88.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Χεζόνια και Γιαμπουσελέ με 23 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Τζιρόνα ξεχώρισαν οι Τέιλορ και Μαρκ Γκασόλ (7ρ. και 7 ασίστ) με 22 και 21 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-17, 36-45, 57-69, 88-94