Ρεάλ-Μπαρτσελόνα 89-83: Οι μερένγχες κατέκτησαν το Σούπερ Καπ στην παράταση με double double του Ταβάρες

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να επικρατήσει της Μπαρτσελόνα με 89-83 στην παράταση και κατέκτησε τον τίτλο του ισπανικού σούπερ καπ στην Σεβίλλη.

Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στην αρχή του αγώνα (17-15), με τις δύο ομάδες να παίζουν physical και δυναμικά. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με τον Γιαμπουσελέ με λέι απ κάτω από το καλάθι, να δίνει προβάδισμα δύο πόντων στην Ρεάλ Μαδρίτης στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-15). Οι μπλαουγκράνα πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 22-12, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-29).

Οι μπλάνκος βρήκαν απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και έφεραν τα πάνω κάτω στον αγώνα, καθώς προσπέρασαν με τρίποντο του Γιουλ στο 38' λεπτό (50-49). Συνολικά οι μερένγχες έκαναν ένα επί μέρους σκορ 26-12, με αποτέλεσμα να προσπεράσουν στο σκορ και να προηγηθούν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-49).

Οι μπλαουγκράνα με ένα επί μέρους σκορ 10-3 κατάφεραν να περάσουν και πάλι μπροστά στο σκορ στο 34' λεπτό (59-58). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα τελευταία λεπτά και το αποτέλεσμα ήταν ισόπαλο το τελικό σκορ της κανονικής περιόδου (71-71). Οι μερένγχες ανησύχησαν πολύ με τον τραυματισμό του Ρούντι Φερνάντεθ στον καρπό στα μέσα της τέταρτης περιόδου.

Οι Μαδριλένοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και με ένα επί μέρους σκορ 18-12, νίκησαν την Μπαρτσελόνα με 89-83, με αποτέλεμα να κατακτήσουν τον τίτλο του ισπανικού σούπερ καπ στην Μπέτις.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Ταβάρες (12ρ. και δύο ασίστ) και Μούσα με 24 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Σανλί και Λαπροβίτολα (1ρ. και 14 ασίστ) με 21 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα:  17-15, 29-37, 55-49, 71-71 (κ.α), 89-83 (τέλος της α' παράτασης)