Μπανταλόνα-Μπαρτσελόνα 82-92: Οι μπλαουγκράνα κατέκτησαν το Κύπελλο Καταλονίας

Η Μπαρτσελόνα είχε το πάνω χέρι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και νίκησε την Μπανταλόνα με 92-82, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το Κύπελλο Καταλονίας.

Η Μπανταλόνα είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-17). Η Μπαρτσελόνα ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 24-16, προσπέρασε στο σκορ και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-37).

Οι μπλαουγκράνα κρατήσαν την απόσταση τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και έχτισαν μια διαφορά ασφαλείας, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-59). Παρά την προσπάθεια των "πράσινων" που είχε ως αποτέλεσμα να ρίξουν την διαφορά στους έξι πόντους σε πολλές περιπτώσεις, η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε την Μπανταλόνα με 92-82, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το Κύπελλο Καταλονίας.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκε ο Κάλινιτς με 17 πόντους, ενώ οι Λαπροβίτολα, Αμπρίνες και Σανλί σκόραραν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από την Μπανταλόνα ξεχώρισαν οι Έλενσον και Μπιργκάντερ, οι οποίοι έβαλαν 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-17, 37-41, 59-68, 82-92