Μπανταλόνα-Μπαρτσελόνα 77-83: Μπρέικ και προβάδισμα στην σειρά για μπλαουγκράνα

H Μπαρτσελόνα επικράτησε εκτός έδρας της Μπανταλόνα με 83-77 και έκανε το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Μπαρτσελόνα είχε πολύ δυνατό ξεκίνημα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-14).  Αν και η Μπανταλόνα μείωσε στον ένα πόντο (30-29, 15' λεπτό) στα μέσα του δεύτερου δκαλέπτου, οι μπλαουγκράνα διατήρησαν την διαφορά τους και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-36).

Παρότι οι "πράσινοι" στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, μάζεψαν την διαφορά, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-56). Η Μπαρτσελόνα είχε το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας της Μπανταλόνα με 83-77 και έκανε το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Μίροτιτς και Χίγκινς με 18 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Μπανταλόνα ξεχώρισαν οι Τόμιτς και Γουίλις με 2 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-23, 36-46, 56-61, 77-83