Μπαρτσελόνα-Ουνικάχα 63-73: «Απόδραση» από την Βαρκελώνη για τους Ανδαλουσιάνους

Η Ουνικάχα Μάλαγα νίκησε εκτός έδρας την Ουνικάχα Μάλαγα με 73-63 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 13-15 (11η θέση), ενώ οι μπλαουγκράνα έπεσαν στο 22-6 (1η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή και η Ουνικάχα Μάλαγα ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18). Αν και οι μπλαουγκράνα ισοφάρισαν στο 13' λεπτό (23-23), οι Ανδαλουσιανοί κράτησαν την διαφορά τους και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-32).

Παρότι οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα (42-42, 25' λεπτό), οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-46). Η Ουνικάχα Μάλαγα ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Μπαρτσελόνα με 73-63.

Από την Ουνικάχα Μάλαγα διακρίθηκαν οι Μπριθουέλα και Φερνάντες με 19 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Μίροτιτς και Ντέιβις με 20 και δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-19, 32-35, 46-50, 63-73.