Ρεάλ-Μπούργος 70-63: Νικηφόρο ξεκίνημα για την βασίλισσα με κορυφαίο τον Χάνγκα

Η Ρεάλ Μαδρίτης υπερασπίστηκε την έδρας της και νίκησε την Μπούργος με 70-63 στην πρώτη αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Ρεάλ να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-18). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την βασίλισσα να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-34).

Οι δύο σύλλογοι είχαν τις καλές τους περιόδους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με τους μερένγχες να έχουν προβάδισμα με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-52). Η Ρεάλ Μαδρίτης, παρά την πίεση της Μπούργος, διατήρησε το προβάδισμα και νίκησε με 70-63 στην πρώτη αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισε ο Χάνγκα και ο Γιουλ με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπούργος διακρίθηκε ο Μπράιμο με δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-18, 36-34, 55-62, 70-63