Μπαρτσελόνα-Ρεάλ 83-88: Έφερε...τούμπα το ματς στην τέταρτη περίοδο και κατέκτησε το Σούπερ Καπ

Με κορυφαίο τον Σέρχιο Γιουλ, η Ρεάλ Μαδρίτης έφερε....τούμπα το ματς και ανέτρεψε τα δεδομένα στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να νικήσει με 88-83 και να κατακτήσει το Ισπανικό Σούπερ Καπ για τέταρτη συνεχόμενη φορά και όγδοη συνολικά στην ιστορία της.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι και παρότι η Ρεάλ ισοφάρισε (22-22, 9'), οι μπλαουγκράνα ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-22). Αν και η βασίλισσα προηγήθηκε με ένα πόντο (24-23, 11' λεπτό), η Μπαρτσελόνα προσπέρασε και προηγήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-40).

Οι Καταλανοί "έχτισαν" μια διψήφια διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με την βασίλισσα να μειώνει, αλλά την Καταλανική ομάδα να είναι μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-62). Οι μερένγχες πάτησαν το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-12, κατάφεραν να ανατρέψουν τις καταστάσεις και να νικήσουν την Μπαρτσελόνα με 88-83, με αποτέλεσμα να κατακτήσουν το Ισπανικό Σούπερ Καπ για τέταρτη σερί φορά.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Γιουλ και Ποιριέρ (11ρ.) με 24 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Χίνγκινς και Ντέιβιτς με 16 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-22, 46-40, 71-62, 82-88