Μπαρτσελόνα-Μπανταλόνα 82-69: Προκρίθηκαν στον τελικό του Κυπέλλου Καταλονίας οι μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα φόρτσαρε στο δεύτερο μέρος και νίκησε την Μπανταλόνα με 82-69, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Καταλονίας, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα σε Ανδόρρα και Μανρέσα.

Αν και η Μπαρτσελόνα πάτησε το γκάζι με δέκα σερί πόντους (10-0), η Μπανταλόνα ανέτρεψε τις καταστάσεις με ένα επί μέρους σκορ 18-4 και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-14).  Παρά την πίεση των μπλαουγκράνα, οι οποίοι μείωσαν και στους δύο πόντους (24-22), οι πράσινοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-33).

Η Μπαρτσελόνα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 32-14, πήρε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-50). Αν και η Μπανταλόνα πίεσε στην τέταρτη περίοδο, οι μπλαουγκράνα διαχειρίστηκαν ιδανικά την κατάσταση και νίκησαν με 82-69, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Καταλονίας.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Ντέιβις και Γιουκομπάιτις με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα, με τον Καλάθη να σκοράρει πέντε πόντους. Από την Μπανταλόνα ξεχώρισε ο Γουίλις με 19 πόντους, με τους Μπουσκέτς, Μπροντζιάνσκι, Μπιργκάντερ και Παρά να έχουν από εννιά πόντους έκαστος.

FC Barcelona (προπονητής-Σαρούνας Γιασικεβίτσιους) : Davis 13, Martinez 1, Smits 7, Hayes 2, Laprovittola 10, Abrines 6, Higgins 7, Kuric 7, Jokubaitis 11, Mirotic 9, Badji 4, Calathes 5.

Joventut de Badalona (προπονητής-Κάρλες Ντουράν) : Kraag 0, Busquets 9, Paul 5, Ribas 0, Brodziansky 9,  Ventura 2, Vives 0, Helmanis 0, Willis 19, Birgander 9, Parra 9, Maronka 7.

Δεκάλεπτα: 14-18, 33-36, 65-50, 82-69