Ουνικάχα-Ρεάλ Μαδρίτης 88-75: Η Μάλαγα επικράτησε των μερένχες στο «αντίο» του Καμπέθας

Η Ουνικάχα Μάλαγα υπό τις οδηγίες του Φώτη Κατσικάρη νίκησε την Ρεάλ Μαδρίτηε με 88-75 σε φιλική αναμέτρηση.

Η Ουνικάχα Μάλαγα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά, αφού ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-16). Αν και η Ρεάλ Μαδρίτης πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 27-19, οι Ανδαλουσιανοί διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-43).

Παρότι οι μερένγχες πίεσαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η Ουνικάχα Μάλαγα βρήκε λύσεις και πήρε προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-59). Οι πράσινοι άντεξαν στην πίεση της βασίλισσας και με ένα επί μέρους σκορ 23-16 στην τέταρτη περίοδο, κατάφεραν να νικήσουν την Ρεάλ Μαδρίτης με 88-75.

Από την Ουνικάχα Μάλαγα ξεχώρισε ο Έρικ με 21 πόντους, με τους Χάιμε Φερνάντες και Αμπρομάιτις να έχουν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκε ο Χάνγκα και Ερτέλ με έντεκα πόντους έκαστος.

Επίσης, τα βλέμματα τράβηξε ο Κάρλος Καμπέθας, ο οποίος αποθεώθηκε από τον κόσμο και τους παίκτες, τη στιγμή που αποχώρησε από το παρκέ για τελευταία φορά ως παίκτης.

Δεκάλεπτα: 28-16, 47-43, 65-59, 88-75

88- Unicaja  Cabezas (2), Jaime Fernández (12), Bouteille (9), Abromaitis (12), Eric (21), Norris Cole (11), Brizuela (4), Barreiro (4), Alonso (8), Nzosa (1), Pablo Sánchez (0), Guerrero (4), Tanchyn (0), Vicedo (0).

75 - Real Madrid : William-Goss (7), Llull (4), Abalde (0), Yabusele (6), Poirier (10), Rudy (10), Heurtel (11), Causeur (10), Hanga (11), Taylor (0), Núñez, Ndiaye (6).

Διαιτητές: Ντανιέλ Ιερεθουέλο, Αλμπέρτο Σάντσεθ, Κουίνο Γκαρσία