Ρεάλ Μαδρίτης-Μούρθια 80-84: Φιλική ήττα για την βασίλισσα

Παρά την πίεση της Ρεάλ Μαδρίτης, η Μούρθια κατάφερε να κερδίσει την βασίλισσα στις λεπτομέρειες με 84-80.

Οι μερένγχες ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-16). Η Μούρθια αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 24-14, προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-36).

Η ομάδα από την ΝοτιοΑνατολική Ισπανία συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα της με ένα επί μέρους σκορ 25-13 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και ήταν μπροστά με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-49). Παρότι η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε ένα επί μέρους σκορ 31-19 στην τέταρτη περίοδο, η Μούρθια διατήρησε το προβάδισμα της και διαχειρίστηκε ιδανικά την κατάσταση, με αποτέλεσμα να πάρει την νίκη στο φιλικό με 84-80 και πήρε το τουρνουά της πόλης του Αλμπαθέτε με MVP τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ και της Κύμης, Θαντ ΜακΦάντεν.

Δεκάλεπτα: 22-16, 36-40, 49-65, 80-84