Ανδόρρα-Μπαρτσελόνα 72-81: Με το δεξί ξεκίνησαν στα φιλικά οι μπλαουγκράνα

Στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας ενόψει της νέας σεζόν, η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Ανδόρρας με σκορ 81-72, με την Καταλανική ομάδα να μην έχει στην διάθεσή της, τους Νίκο Λαπροβίτολα και Άλεξ Αμπρίνες.

Αν και η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο (22-20), η Ανδόρρα πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-34). Οι μπλαουγκράνα υπό τις οδηγίες του κόουτς Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κατάφεραν να ξεφύγουν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα επί μέρους σκορ 25-13 και πήραν προβάδισμα με εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-50). Αν και η Ανδόρρα πίεσε και προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, η Μπαρτσελόνα διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και πήρε την νίκη με 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 37-34, 50-59, 72-81