Μπαρτσελόνα-Ρεάλ 85-87: Λαπροβίτολα και Βούτσεβιτς άλωσαν το Παλάου

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εκτός έδρας την Μπαρτσελόνα με 87-85 και ανέβηκε στο 28-1, παραμένοντας στην πρώτη θέση, ενώ οι μπλαουγκράνα έπεσαν στο 25-4 και την δεύτερη θέση.

H Ρεάλ Μαδρίτης έπαιξε πιο αποτελεσματικά στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-15). Αν και οι μπλαουγκράνα μείωσαν στους τρεις πόντους (20-17,11'), η Ρεάλ Μαδρίτης διατήρησε το προβάδισμα και προηγήθηκε με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-33).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η Μπαρτσελόνα πέρασε στην αντεπίθεση, αλλά οι μερένχες κράτησαν την πρωτοπορία και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-57). Στο τέταρτο δεκάλεπτο αν και η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε μπροστά με έντεκα πόντους (78-67), οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 17-6, πέρασαν μπροστά στο 48' (85-84). Οι μερένχες διαχειρίστηκε την κατάσταση και νίκησε εκτός έδρας με 87-85.

Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Χίγκινς και Καλάθης με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκε ο Φερνάντεζ με 13 πόντους και οι Βούκσεβιτς, Λαπροβίτολα και Γκαρούμπα με 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-20, 33-42, 57-59, 85-87