Εστουντιάντες-Μπανταλόνα 83-90: «Απέδρασε» από την Μαδρίτη και πάτησε στην έβδομη θέση

Η Μπανταλόνα "απέδρασε" από την Μαδρίτη, επικρατώντας της Εστοντιάντες με 90-83, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 15-10 και την έβδομη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 7-17 και την 16η θέση.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Μπανταλόνα να παίζει πιο αποτελεσματικά και να προηγείται με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-23). Οι Καταλανοί διατήρησαν το προβάδισμα τους, παρά την πίεση της Εστουντιάντες και είχαν προβάδισμα με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-43).

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους τέσσερις πόντους (66-62), αλλά η Μπανταλόνα κατάφερε να κρατήσει τα ηνία του αγώνα και να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-64). Η Εστουντιάντες μείωσε στον ένα πόντο την διαφορά (80-79), αλλά η Μπανταλόνα με ένα επί μέρους σκορ 10-4 στα τελευταία λεπτά, κατάφερε να νίκησει εκτός έδρας με 90-83.

Από την Εστουντιάντες ξεχώρισαν οι Αρτεάγκα και Αβράμοβιτς με 14 πόντους έκαστος, ενώ από την Μπανταλόνα διακρίθηκαν οι Μπροντζιανσκι και Λόπεζ-Αροστέγκι με 16 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 23-27, 43-51, 64-69, 83-90