Μπασκόνια - Φουενλαμπράδα 90-74: Άνετη νίκη με πλουραλισμό ενόψει Ολυμπιακού

Η Μπασκόνια είχε εφτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και νίκησε εντός έδρας την Φουενλαμπράδα με 90-74, με αποτέλεσμα οι Βάσκοι να ανέβουν στο 18-5 και την τρίτη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 6-16 και την 15η θέση.

Η Μπασκόνια παίζοντας πιο αποτελεσματικά κατάφερε να έχει προβάδισμα εφτά πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (48-41). Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με ένα επί μέρους σκορ 22-15 στην τρίτη περίοδο και αύξησαν την διαφορά στους 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-56). Η Μπασκόνια διαχειρίστηκε καλύτερα το προβάδισμα και νίκησε την Φουενλαμπράδα  με 90-74.

Από την Μπασκόνια ξεχώρισε ο Πολονάρα με 15 πόντους, ενώ οι Φολ, Γκιεντράιτιτς και Σεντέρσκις έβαλαν από 12 πόντους έκαστος. Από την Φουενλαμπράδα διακρίθηκαν οι Τρίμπλε και Μέιντλ με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 48-41, 70-56, 90-74