Ρεάλ-Τενερίφη 85-79: Στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας η βασίλισσα

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε την Τενερίφη με 85-79 και πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας, εκεί που θα αντιμετωπίσει μια την Μπαρτσελόνα.

Η Τενερίφη μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και χωρίς να χάσει το προβάδισμα σε κανένα σημείο, κατάφερε να προηγηθεί με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-40). Οι Καστιγιάνοι ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-16, ανέτρεψαν τις καταστάσεις και πήραν προβάδισμα τριών πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-62).

Αν και οι νησιώτες μείωσαν την διαφορά στον ένα πόντο (69-68), η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να διαχειριστεί καλύτερα την κατάσταση και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, νίκησε την Τενερίφη με 83-77. Η βασίλισσα θα βρίσκεται στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας και εκεί θα περιμένει να αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Ντεκ και Κοζέρ με 18 πόντους έκαστος, ενώ από την Τενερίφη διακρίθηκαν οι Χουέρτας και Γκουέρα με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 19-23, 40-46, 65-62, 85-79