Ρεάλ-Βαλένθια 85-74: Δεν τρομάζει από νυχτερίδες η βασίλισσα

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε την Βαλένθια με 85-74 και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας, οπού εκεί θα αντιμετωπίσει την Τενερίφη.

Οι μερένχες μπήκαν δυναμικά στον αγώνα και πάτησαν το γκάζι από τα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με 12 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ρεάλ Μαδρίτης κράτησε την διαφορά κατά κύριο λόγο σε διψήφια επίπεδα και είχε προβάδισμα με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-34).

Οι νυχτερίδες αντέδρασαν στο δεύτερο μέρος με ένα επί μέρους σκορ 21-14 και μείωσαν την διαφορά στους οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-55). Η Ρεάλ Μαδρίτης διαχειρίστηκε την κατάσταση αποτελεσματικά στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφερε να νικήσει την Βαλένθια με 85-74

Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Ντεκ και Τόμπκινς με 23 πόντους έκαστος, ενώ από την Βαλένθια διακρίθηκαν οι Βαν Ρόσομ και Κάλινιτς με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 29-17, 49-34, 63-55, 85-74