Εστουδιάντες–Ρεάλ 65-79: Η βασίλισσα πήρε το ντέρμπι της πόλης

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε τύπικα εκτός έδρας (το γήπεδο είναι ίδιο και για τις δύο ομάδες) την Εστουδιάντες με 79-65 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 20-1, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 5-13.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε δυναμικά στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, πήρε προβάδισμα δέκα πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-12). Η Εστουδιάντες όμως με ένα επί μέρους σκορ 23-13 στο δεύτερο δεκάλεπτο, έφερε το ματς στα ίσα στο τέλος του ημιχρόνου (35-35).

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους κομμάτια, με τους μερένγχες να είναι μπροστά με τρεις πόντους (54-51) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν άφησε καμία πιθανότητα αμφισβήτησης, αφού ξέφυγε  με ένα επί μέρους σκορ 25-14 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Εστουδιάντες με 79-65.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Κάρολ και Κοζέρ με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εστουντιάδες διακρίθηκαν οι Αβράμοβιτς και Ντελγκάδο με 21 και 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 35-35, 51-54, 65-79