ACB: «100άρα» για την Μανρέσα, «προσγείωσε» την Μπούργος η Ανδόρα

Οι Μανρέσα και Ανδόρα νίκησαν τις Φουενλαμπράδα και Μπούργος αντίστοιχα, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Αναλυτικά:

Φουενλαμπράδα-Μανρέσα: 100-102

Η Μανρέσα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα με 28-23 στο τέλος της πρώτης περιόδου, με την Φουενλαμπράδα με ένα επί μέρους 28-18  να ανατρέπει το σκορ και να προηγείται στο ημίχρονο με 51-46.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα δικό τους επί μέρους 27-16 στην τρίτη περίοδο και βρέθηκαν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-68). Η Μανρέσα διατήρησε το προβάδισμα της και πήρε την νίκη κόντρα στην Φουενλαμπράδα με 102-100.

Από την Μανρέσα διακρίθηκαν οι Ταμπού και Μάσον με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Φουενλαμπράδα ξεχώρισαν οι Γκαρσία  και Τρίμπλ με 22 και 20 πόντους.

Περίοδοι:  23-28, 51-46, 68-72, 100-102

Ανδόρα-Μπούργος: 87-82

Η Ανδόρα αν και προηγήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου (31-30), βρέθηκε ισόπαλη με την Μπούργος στην τρίτη περίοδο (48-48). Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες στην κανονική περίοδο (69-69) και η ομάδα του Πριγκιπάτου χρειάστηκε την παράταση για να νικήσει την Μπούργος με 87-82.

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκε ο Χάναχ με 28 πόντους, με τον Πάλσον να προσθέτει ακόμη 18 πόντους. Από την Μπούργος ξεχώρισαν οι Μακφάντεν και Χόρτον με 20 και 14 ποντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 17-11, 31-30, 48-48, 69-69 (κανονική περίοδος), 87-82 (τέλος πρώτης παράτασης)