Γουλβς-Ζαλγκίρις 80-75: Οι λύκοι υπέταξαν τους πράσινους

Οι Γουλβς νίκησαν εντός έδρας την Ζαλγκίρις Κάουνας με 80-75 και ανέβασε το ρεκόρ τους στο 13-5, ενώ οι "πράσινοι" έπεσαν στο 15-3.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με τους Γουλβς να έχουν για περισσότερη ώρα το προβάδισμα και να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-17). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-33).

Οι "λύκοι" κράτησαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-52). Αν και η Ζαλγκίρις πίεσε στην τέταρτη περίοδο, οι Γουλβς βρήκαν λύσεις και νίκησαν εντός έδρας με 80-75.

Από τους Γουλβς διακρίθηκαν οι Καβέρ και Γιουσκεβίτσιους με 26 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Λεκαβίτσιους με 16 πόντους, με τους Μπιρούτις, Μπραζντέικις, Χέις, Σμιτς και Ουλανόβας να βάζουν από οχτώ πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 23-17, 39-33, 58-52, 80-75