Μακάμπι Τ.Α.-Χάποελ Τ.Α. 95-90: Πήρε το ντέρμπι κορυφής η ομάδα του Κάτας

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ νίκησε εντός έδρας την Χάποελ Τελ Αβιβ με 95-90 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 5-0, ενώ οι "κόκκινοι" έπεσαν στο 4-1.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Μακάμπι Τελ Αβιβ με ένα επί μέρους σκορ 11-1 στα τελευταία τρία λεπτά και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-21). Αν και η Χάποελ Τελ Αβιβ ισοφάρισε στο 15' λεπτό (40-40), οι "κίτρινοι-μπλε" είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-47).

Άλλαζε συνεχώς το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να κάνουν τα δικά τους σερί και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-68). Αν και η Χάποελ Τελ Αβιβ μείωσε την διαφορά στον ένα πόντο στο 38' λεπτό (91-90), η Μακάμπι Τελ Αβιβ είχε το προβάδισμα κατά κύριο λόγο και βρήκε απαντήσεις, για αυτό νίκησε εντός έδρας με 95-90.

Υπενθυμίζουμε ότι η Μακάμπι Τελ Αβιβ θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον Ολυμπιακό, την Τρίτη (22/11, 21:05), ενώ θα παίξει εκτός έδρας με τον Ερυθρό Αστέρα, την Πέμπτη (24/11, 18:30).

Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ διακρίθηκαν οι Πόιθρες και Ντιμπαρτολομέο με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Χάποελ Τελ Αβιβ ξεχώρισε ο Τζ. Μπράουν με 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-21, 49-47, 71-68, 95-90