Ρίτας-Ζαλγκίρις 89-85: Με 34αρα του Φόστερ επικράτησαν οι κόκκινοι (vid)

Η Ρίτας νίκησε εντός έδρας την Ζαλγκίρις Κάουνας με 89-85 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 5-3 (4η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 7-1 (1η θέση).

Καλύτερο το ξεκίνημα για την Ζαλγκίρις, η οποία προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-43). Αν και πίεζε η Ρίτας στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι "πράσινοι" κράτησαν την απόσταση τους και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-63). Η Ρίτας πάτησαν το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-16, έκανε την ανατροπή και νίκησε την Ζαλγκίρις Κάουνας με 89-85.

Από την Ρίτας διακρίθηκαν οι Φόστερ και Έχοντας με 34 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Ζαλγκίρις Κάουνας ξεχώρισαν οι Μπραζντέικις και Έβανς με 18 και δώδεκα πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 43-48, 63-69, 89-85