Μονακό-Μπουρζ 93-85: Με σαρωτικό Μότουμ νίκησαν οι Μονεγάσκοι

Η Μονακό πέτυχε δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα Γαλλίας επικρατώντας εντός έδρας της Μπουρζ με 93-84 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 14-7 (3η θέση), με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 10-12 (12η θέση).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με την Μονακό να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-20). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 30-14 και προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-34).

Η ομάδα του Πριγκιπάτου κράτησε την απόσταση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-57).  Η Μπουρζ επέστρεψε στο παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 27-19, με την Μονακό να διατηρεί το προβάδισμα και να νικάει εντός έδρας με 93-84.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Μότουμ και Λι με 25 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπουρζ ξεχώρισαν οι Τζόουνς και Χάρις με 19 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-20, 51-34, 74-57, 93-84