Μονακό-Λεβαλουά 106-115: Ο «35αρης» Κάμινγκς έκανε την διαφορά

Η Λεβαλουά νίκησε εκτός έδρας την Μονακό με 115-106 στην παράταση και ανέβασε το ρεκόρ της στο 14-3 (1η θέση), ενώ οι Μονεγάσκοι έπεσαν στο 11-6 (2η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Λεβαλουά να είναι μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-20). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (60-50).

Αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα από το Πριγκιπάτο αντέδρασε, με την Λεβαλουά να βρίσκει απαντήσεις και να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (80-77).  Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην τέταρτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το πάνω χέρι, αλλά το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της κανονικής περιόδου (96-96). Η Λεβαλουά αγωνίστηκε πιο αποτελεσματικά στην παράταση με ένα επί μέρους σκορ 19-10 και νίκησε εκτός έδρας την Μονακό με 115-106.

Από την Λεβαλουά διακρίθηκαν οι Κάμινγκς (3ρ. και δέκα ασίστ) και Κονατέ (3ρ. και δύο ασίστ) με 35 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Μονακό ξεχώρισαν οι Τζέιμς (6ρ. και οχτώ ασίστ) και Μπέικον (4ρ. και δύο ασίστ) με 23 και 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 50-60, 77-80, 96-96 κ.δ., 106-115 παρ.