Βιλερμπάν-Ροάν 93-83: Τρίτη σερί νίκη με κομβικούς Λακόμπ και Τζόουνς

Η Βιλερμπάν υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Ροάν με 93-83, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 10-6 (4η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 8-9 (11η θέση).

Η Ροάν ξεκίνησε καλύτερα, αλλά η Βιλερμπάν με ένα επί μέρους σκορ 19-8, προσπέρασε και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-22).  Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι "ασπρόμαυροι" είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την Ροάν να μειώνει την διαφορά, αλλά τους γηπεδούχους να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-62).  Η Βιλερμπάν ανέβασε ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Ροάν με 93-83, ενώ δεν αγωνίστηκε ο Έλι Οκόμπο λόγω προβλήματος στον ώμο του. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο σε ένα ακόμη παιχνίδι είχε περιορισμένο χρόνο συμμετοχής αγωνιζόμενος για μόλις 2:50 έχοντας ένα αμυντικό ριμπάουντ.

Από την Βιλερμπάν διακρίθηκαν οι Λακόμπ και Τζόουνς με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Ροάν ξεχώρισαν οι Μπερχαμενέσκελ και Τζάκσον με 21 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-22, 45-39, 64-62, 93-83