Στο Final 4 του Γαλλικού πρωταθλήματος η Μονακό και η Στρασμπούρ (vids)

Η Μονακό και η Στρασμπούρ νίκησαν τις Μπουρζ και Λεβαλουά αντίστοιχα στα playoffs του Γαλλικού πρωταθλήματος και πήραν την πρόκριση για το Final 4.

Αναλυτικά:

Στρασμπούρ-Λεβαλουά: 79-68

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Στρασμπούρ να έχει τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά και πήρε προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-31). Αν και η Λεβαλούα πάτησε το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 25-13 και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλοςν της τρίτης περιόδου (56-50), η Στρασμπούρ με ένα επί μέρους σκορ 29-12 στην τέταρτη περίοδο, κατάφερε να ανατρέψει τις καταστάσεις και να νικήσει εντός έδρας με 79-68.

Από τις Στρασμπούρ ξεχώρισαν οι Γουάινραιτ και Ουντανό με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Λεβαλουά διακρίθηκαν οι Μπράουν, Τσικόκο και Οούενς με έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 22-16, 37-31, 50-56, 79-68

Μονακό-Μπουρζ: 91-72

Αν και η Μπουρζ προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-19), η Μονακό ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (40-39).

Η ομάδα του Πριγκιπάτου έκανε ένα επί μέρους σκορ 36-19 και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-58). Παρότι η Μπουρζ μείωσε την διαφορά, η Μονακό διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε εντός έδρας με 91-72, με αποτέλεσμα να πάρει ένα από τα εισιτήρια του Final 4 της Ρουέν.

Από την Μονακό ξεχώρισε ο Νάιτ με 21 πόντους, ενώ οι Φάγε και Μαχάλμπασιτς σκόραραν από έντεκα πόντους έκαστος. Από την Μπουρζ διακρίθηκαν οι Ράιτ και Σκράμπ με 22 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 19-24, 40-39, 76-58, 91-72