Μακάμπι Τ.Α.- Μακάμπι Ρισόν 92-72: Στον τελικό του Λιγκ Καπ Ισραήλ η «ομάδα του λαού»

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπό τις οδηγίες του Γιάννη Σφαιρόπουλου νίκησε την Μακάμπι Ρισόν με 92-72 και προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ Ισραήλ, εκεί οπού θα αντιμετωπίσει την Χάποελ Χολόν, που κοουτσάρει ο Στέφανος Δέδας.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πάτησε το γκάζι από την πρώτη περίοδο, αφού είχε προβάδισμα 14 πόντων (32-18), ενώ ήταν μπροστά με 25 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (58-33).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μακάμπι Τελ Αβίβ διατήρησε την διαφορά και το προβάδισμα, με αποτέλεσμα η «ομάδα του λαού» να νικήσει με 92-72.

Από την Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεχώρισαν οι Γουίλμπεκιν και Ζίζιτς με 22 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Στον τελικό του Ισραηλινού Λιγκ Καπ, η Μακάμπι Τελ Αβίβ, που κοουτσάρει ο Γιάννης Σφαιρόπουλος θα αντιμετωπίσει την Χάποελ Χολόν, της οποίας προπονητής είναι ο Στέφανος Δέδας.

Περίοδοι: 32-18, 58-33, 73-59, 92-72