Μακάμπι Τ.Α.-Γκαλίλ Ελιόν 83-94: Εντός έδρας ήττα για την ομάδα του λαού

Η Γκαλίλ Ελιόν νίκησε εκτός έδρας την Μακάμπι Τελ Αβιβ με 94-83 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 13-12, ενώ η "ομάδα του λαού" έπεσε στο 20-4.

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ άρχισε καλύτερα στην αναμέτρηση και ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-14). Η Γκαλίλ Ελιόν μείωσε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους "κίτρινους-μπλε" να βρίσκουν λύσεις, για αυτό και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-42).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-20, προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-66). Η Γκαλίλ Ελιόν είχε ένα επί μέρους σκορ 24-17 στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε εκτός έδρας να νικήσει την Μακάμπι Τελ Αβιβ με 94-83.

Δεκάλεπτα: 23-14, 46-42, 66-70, 83-94