Βίρτους-Τριέστε 85-80: Έκαναν το 2/2 οι ασπρόμαυροι

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εντός έδρας με 85-80 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 2-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Πολύ δυνατά άρχισε η Βίρτους Μπολόνια στο παιχνίδι και ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-17). Αν και οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι "ασπρόμαυροι" κράτησαν την απόσταση τους και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-39).

Συνέχισαν την πίεση οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα του κόουτς Σέρτζιο Σκαριόλο να κρατάει την διαφορά της και για αυτό προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-61). Παρότι η Τριέστε πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους στο 32' λεπτό (70-65), η Βίρτους Μπολόνια ήταν πιο αποτελεσματική στα τελευταία λεπτά και κατάφερε να νικήσει εντός έδρας με 85-80.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Μάνιον και Μπελινέλι με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Τριέστε ξεχώρισαν οι Ντέιβις και Μπάρτλει με 22 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 26-17, 47-39, 63-61, 85-80