Αρμάνι-Μπρέσια 78-77: Τα χρειάστηκαν αλλά πήραν την νίκη στην πρεμιέρα οι Μιλανέζοι

Έκανε την ανατροπή και πήρε την νίκη στην πρεμιέρα η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία επικράτησε εντός έδρας της Μπρέσια με 78-77, για την πρώτη αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Πολλές εναλλαγές στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Αρμάνι να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-21). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος του ημιχρόνου (36-36).

Η Μπρέσια πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-11, προηγήθηκε με έντεκα στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-47). Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε μια μεγάλη ανατροπή και με ένα επί μέρους σκορ 31-19 στην τέταρτη περίοδο, νίκησε εντός έδρας την Μπρέσια με 78-77.

Από την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκαν οι Μέλι και Χολ με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπρέσια ξεχώρισαν οι Πετρουτσέλι και Κάουπειν με 19 και 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 36-36, 47-58, 78-77.