Βίρτους-Αρμάνι 75-68: Με λάμψη Σενγκέλια οι ασπρόμαυροι ισοφάρισαν σε 1-1

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εντός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 75-68 και έκανε το 1-1 στην σειρά των τελικών του Ιταλικού πρωταθλήματος.

Δυνατό ξεκίνημα για την Αρμάνι, η οποία παίζοντας πιο αποτελεσματικά και με ένα επί μέρους σκορ 6-2, ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-17). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το πρώτο λόγο, αλλά το αποτέλεσμα του ημιχρόνου να είναι ισόπαλο (38-38).

Οι "ασπρόμαυροι" άρχισαν με εννέα σερί πόντους και πήραν προβάδισμα με επτά πόντους (47-40, 23' λεπτό), με τους Μιλανέζους να πιέζουν, αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν την διαφορά τους και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-54). Η Βίρτους Μπολόνια ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 20-14, νίκησε εντός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 75-68, κάνοντας το 1-1 στην σειρά των τελικών του Ιταλικού πρωταθλήματος.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Σενγκέλια και Τζάιτεχ (10ρ.) με 22 και έντεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισαν οι Χολ και Σίλντς με 16 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-23, 38-38, 55-54, 75-68