Βίρτους-Αρμάνι 62-66: Έκαναν το μπρέικ και το 1-0 οι Μιλανέζοι

Η Αρμάνι επικράτησε εκτός έδρας της Βίρτους με 66-62 και έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών του Ιταλικού πρωταθλήματος.

Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Αρμάνι να είναι μπροστά με τρεις πόντους (13-10). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (28-27).

Οι Μιλανέζοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρου;ς σκορ 22-13, προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-40). Η Βίρτους βγήκε στην αντεπίθεση και πίεσε στην τέταρτη περίοδο, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 22-16, αλλά η Αρμάνι διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 66-62, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των τελικών του Ιταλικού πρωταθλήματος.

Από την Αρμάνι Μιλάνι διακρίθηκαν οι Σίλντς και Ντατόμε με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Βίρτους ξεχώρισαν οι Τεόντοσιτς και Σενγκέλια με 16 και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 10-13, 27-28, 40-50, 62-66