Βίρτους-Φορτιτούντο 76-70: Το ντέρμπι της Μπολόνια βάφτηκε ασπρόμαυρο

Η Βίρτους επικράτησε της Φορτιτούντο με 76-70 και πήρε το ντέρμπι της πόλης της Μπολόνια, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 10-2, ενώ οι κυανόλευκοι έπεσαν στο 3-9.

Η Βίρτους είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά και πήρε προβάδισμα και εννέα πόντων (12-3, 5' λεπτό), με την Φορτιτούντο να μαζεύει την διαφορά και να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-19). Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στον αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-35).

Άμεση απάντηση της Φορτιτούντο Μπολόνια που πέρασε μπροστά στο 25' λεπτό με οχτώ πόντους (51-43), αλλά οι "ασπρόμαυροι" μάζεψαν την διαφορά και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-55).  Το ματς έγινε θρίλερ στην τέταρτη περίοδο, με την Βίρτους Μπολόνια να βρίσκει τις απαντήσεις και να επικρατεί με 76-70.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκε ο Μπελινέλι με 12 πόντους, ενώ οι Αλεξάντερ και Τζάιτεχ σκόραραν από δέκα πόντους έκαστος. Από την Φορτιτούντο Μπολόνια ξεχώρισαν οι Αραντόρι και Φελντέιν (6ρ.) με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος είχε δύο πόντους, τρία ριμπάουντ σε 14 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 19-20, 38-35, 57-55, 76-70