Μπούντουσνοστ-Βίρτους 86-82: Οι Κόμπς και Ριντ ανάγκασαν σε ήττα τους πρωταθλητές Ιταλίας

Η Μπούντουσνοστ υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Βίρτους Μπολόνια με 86-82, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 3-0, ενώ οι πρωταθλητές Ιταλίας έπεσαν στο 2-1.

Η Βίρτους Μπολόνια ξεκίνησε δυνατα τον αγώνα και είχε τον έλεγχο, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-22). Οι πρωταθλητές Ιταλίας προσπάθησαν να "χτίσουν" μια διψήφια διαφορά πόντων, με την Μπούντουσνοστ να μειώνει την διαφορά, αλλά τους ασπρόμαυρους να προηγούνται με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-37).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-64). Η Μπούντουσνοστ πάτησε το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 22-12 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 86-82.

Από την Μπούντουσνοστ διακρίθηκαν οι Κομπς (8 ασίστ) και Ριντ με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Μπελινέλι και Χέρβει (5ρ.) με 15 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 22-28, 37-48, 64-70, 86-82