Ιταλία: Έκανε το 2/2 η Τρεβίζο, πήρε το ντέρμπι της Νότιας Ιταλίας η Μπρίντιζι

Η Τρεβίζο νίκησε την Βενέτσια με 80-76 και έκανε το 2/2, ενώ η Μπρίντιζι υπερασπίστηκε την έδρας της κόντρα στην Σάσαρι και επικράτησε με 89-80 για την δεύτερη αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος.

Αναλυτικά:

Τρεβίζο-Βενέτσια: 80-76

Η Τρεβίζο ξεκίνησε δυνατά στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-15). Η Βενέτσια μείωσε την απόσταση, με ένα επί μέρους σκορ 16-8, αλλά οι γηπεδούχοι παρέμειναν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (33-31).

Οι κυανόλευκοι ξέφυγαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 24-15, προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-46). Αν και η Βενέτσια, μείωσε με ένα επί μέρους σκορ 30-23, στην τέταρτη περίοδο, η Τρεβίζο διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε εντός έδρας με 80-76.  Οι γηπεδούχοι ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 2-0, ενώ για την ομάδα από την Βενετία, έπεσε το ρεκόρ της στο 1-1.

Από την Τρεβίζο ξεχώρισε ο Ντίμσα με 15 πόντους, με τους Ράσελ και Σιμς να σκοράρουν από 14 πόντους έκαστος. Από την Βενέτσια διακρίθηκαν οι Τόνουτ και Ντε Νικολάο με 20 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 25-15. 33-31, 57-46, 80-76

Μπρίντιζι-Σάσαρι: 89-80

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Μπρίντιζι να παίζει πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-23). Αν και η Σάσαρι πίεσε για να μειώσει, η Μπρίντιζι διατήρησε την διαφορά και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-41).

Αν και η ομάδα από την νησί της Σαρδηνίας συνέχισε να πιέζει στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η Μπρίντιζι διατήρησε την διαφορά και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-57). Η Μπρίντιζι έπαιξε πιο αποτελεσματικά στην τέταρτη περιόδο και νίκησε με 89-80.

Από την Μπρίντιζι διακρίθηκαν οι Γκασπάρντο και Πέρκινς με 29 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Σάσαρι διακρίθηκαν οι Κλέμονς και Μεκοβούλου με 15 και 13 πόντους.

Η Μπρίντιζι ανέβηκε στο 1-1, οπού το ίδιο ρεκόρ έχει και η Σάσαρι.

Δεκάλεπτα: 30-23, 52-41, 67-57, 89-80