Βενέτσια-Βίρτους 71-72: Οι Χέρβει και Τεόντοσιτς την έστειλαν στον τελικό

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε την Βενέτσια με 72-71 και προκρίθηκε στον τελικό του Ιταλικού Σούπερ Καπ, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Αρμάνι Μιλάνο., στην οποία αγωνίζεται ο Κωνσταντίνος Μήτογλου.

Η Βίρτους Μπολόνια πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-11).Η Βενέτσια ξέφυγε στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 20-14, αλλά οι ασπρόμαυροι παρέμειναν μπροστά και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-31).

Οι πρωταθλητές Ιταλίας είχαν τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με την Βενέτσια να πιέζει για να μειώσει, αλλά οι "ασπρόμαυροι" προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-47). Ο αγώνας έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με την Βίρτους Μπολόνια να διατηρεί το προβάδισμα και να νικάει την Βενετσια με 72-71 και να προκρίνεται στον τελικό του Ιταλικού Σούπερ Καπ, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Αρμάνι Μιλάνο.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Χέρβει (9ρ.) και Τεόντοσιτς (8ασίστ) με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Βενέτσια ξεχώρισαν οι Τονούτ (9ρ.) και Σάντερς με 16 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 11-20, 31-34, 47-50, 71-72