Βίρτους Μπολόνια-Βενέτσια 82-89: Τους...ξέκανε ο Μπράμος

Η Βενέτσια έκανε την έκπληξη και νίκησε την Βίρτους Μπολόνια με 89-82, με αποτέλεσμα να πάρει το εισητήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας, οπού θα αντιμετωπίσει την Αρμάνι Μιλάνο.

Η Βενέτσια ξεκίνησε πολύ δυναμικά στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (23-16). Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν το προβάδισμα σε κανένα σημείο και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφεραν παρά την πίεση της Βίρτους Μπολόνια, να έχουν προβάδισμα τριών πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (41-38).

Αν και η ομάδα από την Βενετία πέρασε μπροστά με δέκα πόντους (53-43) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η Βίρτους Μπολόνια με ένα επί μέρους σκορ 19-9 μείωσαν την διαφορά στον ένα πόντο (62-62), με την Βενέτσια να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-61).

Αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία του αγώνα και ανέβασαν την διαφορά και στους 13 πόντους (79-66), η Βίρτους Μπολόνια απείλησε και μείωσε την απόσταση στους πέντε πόντους (87-83). Η Βενέτσια όμως διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και νίκησε με 89-82.

Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισε ο Τεόντοσιτς με 15 πόντους, ενώ από την Βενέτσια διακρίθηκαν οι Μπράμος και Τονούτ με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 16-23, 38-41, 61-65, 82-89