Αρμάνι-Ρέτζιο Εμίλια 80-52: Με οδηγούς Πάντερ και ΛεΝτέι έφτασε στα ημιτελικά

Με κορυφαίους τους Πάντερ και Λεντέι, η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε την Ρέτζιο Εμίλια με 80-52 και πέρασε στα ημιτελικά του  ιταλικού Κυπέλλου.

Αν και η Ρέτζιο Εμίλια προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο πρώτο λεπτό (4-0), η Αρμάνι Μιλάνο έπαιξε πιο αποτελεσματικά και ήταν μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-10). Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 22-12 ξέφυγαν στο σκορ και κατάφεραν να προηγηθούν με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-22).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η Αρμάνι πάτησε ξανά το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 18-9 και είχε προβάδισμα με 28 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-31). Αν και η Ρέτζιο Εμίλια απάντησε στην τέταρτη περίοδο, η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να νικήσει με 80-52 και να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.

Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισαν οι Πάντερ και Λεντέι με 15 πόντους έκαστος, ενώ από την Ρέτζιο Εμίλια διακρίθηκαν οι Ρόσι και Κόπονεν με 13 και 9 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 41-22, 59-31, 80-52