Ουλμ – Άλμπα 76-84: Φόρτσαρε στο δεύτερο μέρος και πήρε το διπλό

H Άλμπα Βερολίνου "άλωσε" την έδρα της Ουλμ, καθώς νίκησε με 84-76 και ανέβηκε στο  17-2 και την δεύτερη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 14-8 και την έκτη θέση.

Η Ούλμ υπό τις οδηγίες του κόουτς Λάκοβιτς, ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με εννιά πόντους (27-18). Η Άλμπα Βερολίνου δεν έχασε επαφή με τον αγώνα και μείωσε την διαφορά, με την Ούλμ να είναι μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-38).

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα επί μέρους σκορ 28-8 και κατάφεραν να προηγηθούν με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-54). Η Άλμπα Βερολίνου διαχειρίστηκε την κατάσταση και νίκησε την Ούλμ με 84-76.

Από την Ούλμ ξεχώρισαν οι Κλαρκ και Οσετκόφσκι με 14 πόντους έκαστος, ενώ από την Άλμπα Βερολίνου διακρίθηκαν οι Λο και Σίκμα με 19 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 46-38, 54-66, 76-84