Προμηθέας – Χάμπουργκ Τάουερς 81-77: Γιανγκ και Κόντιτ κράτησαν όρθιους τους Πατρινούς

Σπουδαία νίκη για τον Προμηθέα, που αν και είδε τους Χάμπουργκ Τάουερς στην θέση του… οδηγού, 1’23’’ πριν το φινάλε (72-73), βρήκε λύσεις από τους Κόντιτ και Γιανγκ, φτάνοντας στην νίκη με 81-77, που τον φέρνει στο 3-1, μετά από τέσσερις αγωνιστικές στο Eurocup.

Μουδιασμένο το ξεκίνημα του Προμηθέα στην αναμέτρηση, με τους Τάουερς να προηγούνται με 13-7 στο 7’. Οι φωνές του Μάκη Γιατρά, όμως… ξύπνησαν τους παίκτες του, που με τους Σίμπσον, Γιανγκ και Κάουαν απάντησαν με ένα 10-0 για το 17-13, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 21-17. Οι Γερμανοί μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ισοφαρίζοντας στους 21 πόντους, όμως και πάλι οι Πατρινοί είχαν τον τελευταίο λόγο στο φινάλε της περιόδου, με τους Μουράτο, Κουλμπόκα και Κακλαμανάκη να τρέχουν ένα 6-0, μετατρέποντας το 39-36 σε 45-36, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Οι Γερμανοί επέστρεψαν στο παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, με το 56-50 του 26’ να γίνεται 61-60 στο 30’, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο. Μάλιστα, το καλάθι του Γούνταρντ για το 72-73 στα 83’’ έφερε τους φιλοξενούμενους στην θέση του οδηγού, όμως κάπου εκεί ανέλαβαν δράση οι Κόντιτ και Γιανγκ, που με.. ολίγη από Ντάγκουμπιτς, έτρεξαν ένα 8-1 για το 80-74, με το τελικό 81-77 να φέρνει τους Πατρινούς στο 3-1.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 45-36, 61-60, 81-77

On fire: Μαγική εμφάνιση από τον Κόντιτ με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +9 για τον Προμηθέα (45-36) στο 20’.

Ξεχώρισαν: 23 πόντους σημείωσε ο Γιανγκ, με τον Σίμπσον να έχει 10 πόντους, ενώ για τους Τάουερς, ο Τσάιλντς έκανε εντυπωσιακό double – double με 17 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Χιμένεθ, Γιούρας, Μπουμπέρτ