Μπουντούτσνοστ – Προμηθέας 95-89: Γύρισε από την… κόλαση αλλά λύγισε στην παράταση

Ο Προμηθέας … γύρισε από τους νεκρούς στην τελευταία περίοδο, μετέτρεψε το -19 του 31’ σε +2 στα 37’’, όμως ο Μπουθ με καλάθι στην εκπνοή έστειλε το ματς στην παράταση (81-81), με την Μπουντούτσνοστ να εμφανίζεται καλύτερη στο έξτρα πεντάλεπτο, φτάνοντας στην νίκη με 95-89, αναγκάζοντας τους Πατρινούς στην πρώτη τους ήττα, μετά από τρεις αγωνιστικές στο Eurocup.

Οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης, με την Μπουντούτσνοστ όπως δείχνει το 26-23 του δεκαλέπτου, όμως η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη για τον Προμηθέα. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπως δείχνει το επιμέρους 24-12, με τον Γιατρά να τα βάζει με τους παίκτες του και την ομάδα της Πάτρας να κλείνει το πρώτο μισό στο -15 (50-35).

Ίδια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τα γρήγορα καλάθια των Κουλμπόκα και Μουράτου, με την Μπουντούτσνοστ, όχι μόνο να κρατά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, αλλά να μπαίνει στην τελευταία περίοδο με +17 (69-52). Και εκεί που όλα έδειχναν πως το παιχνίδι δεν είχε… επιστροφή, ειδικά μετά το καλάθι του Γουάιτ για το 71-52, οι Πατρινοί… σεληνιάστηκαν! Ο Προμηθέας έτρεξε ένα απίστευτο 3—19 για το 74-71. Ο Ρέινολντς πέτυχε κρίσιμο τρίποντο για τους γηπεδούχους (77-71 στο 38’), όμως Τσαϊρέλης, Κάουαν και Γκίκας, χάρη σε ένα 0-8, έβαλαν την ελληνική ομάδα μπροστά με δύο πόντους (77-79 στα 37’’). Ο Κάμπα ισοφάρισε σε 79-79 στα 27’’, ο Γιανγκ έδειξε πως χάριζε την τεράστια νίκη στην Προμηθέα, χάρη σε καλάθι στα 7’’, όμως ο Μπουθ ισοφάρισε σε 81-81 στα 2’’, οδηγώντας το ματς στην παράταση.

Το καλάθι του Μπουθ στο φινάλε της κανονικής περιόδου, φαίνεται πως έδωσε… φτερά στα πόδια των γηπεδούχων και καταρράκωσε τους φιλοξενούμενους, με την Μπουντούτσνοστ να  ξεκινά με ένα επιμέρους 12-1 για το 93-82, φτάνοντας στην νίκη με 95-89.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 50-35, 69-52, 81-81 (κ.δ), 95-89 (παρ)

On Fire: 22 πόντους σημείωσε ο Γιανγκ, ανάμεσα τους το… παραλίγο καλάθι της νίκης στα 7’’

Η μεγαλύτερη διαφορά: +20 για την Μπουντούτσνοστ (67-47) στο 27’.

Ξεχώρισαν:   Κάουαν με 15 πόντους και Γκίκας και Κουλμπόκα, με 11 έκαστος, ξεχώρισαν από τον Προμηθέα. Για την Μπουντούτσνοστ, ο Μπουθ είχε 18 πόντους, ανάμεσα τους το καλάθι που έστειλε το ματς στην παράταση.

Διαιτητές: Μόγλουλκοτς, Θεπενιέ, Παένα