Τρέντο-Προμηθέας 76-89: Διπλό για τους Πατρινούς στην πρεμιέρα του Eurocup

Ο Προμηθέας ήταν καταιγιστικός και νίκησε εκτός έδρας την Τρέντο με 89-76, για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Eurocup.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Προμηθέα με έντεκα σερί πόντους, να είναι μπροστά με +7 στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-13). Οι Πατρινοί είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και ανέβασαν την διαφορά τους σε διψήφιο αριθμό πόντων, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-29).

Η ομάδα του κόουτς Μάκη Γιατρά συνέχισε να επιβάλλει τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-55). Ο Προμηθέας κράτησε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στην τέταρτη περίοδο και είχε το πάνω χέρι, με αποτέλεσμα να νικήσει εκτός έδρας την Τρέντο με 89-76.

Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Σίμπσον και Γιάνγκ με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα, με τον Κουλμπόκα να έχει 18 πόντους, έντεκα ριμπάουντ και μία ασίστ. Από την Τρέντο ξεχώρισε ο Φλακαντόρι με 14 πόντους, με τους Κόντι και Κρόφορντ να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 13-20, 29-43, 55-69, 76-89

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βικλίτσκι, Ουντιάνσκι, Χάτζιτς

H μεγαλύτερη διαφορά: Το 66-52 (οι +17 πόντοι διαφοράς για τον Προμηθέα στο 28' λεπτό.