Βενέτσια-Βίρτους 72-83: Νίκη στο ντεμπούτο του Χάκετ στους ασπρόμαυρους

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εκτός έδρας την Βενέτσια με 83-72 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 8-6 (4η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 7-6 (5η θέση).

Η Βίρτους ήταν πιο αποτελεσματική στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-13). Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-29).

Αν και η Βενέτσια μείωσε σε τρεις περιπτώσεις στον ένα πόντο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους "ασπρόμαυρους" να παραμένουν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-56). Η Βίρτους Μπολόνια ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-16, νίκησε την Βενέτσια εκτός έδρας με 83-72.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Τζάιτεχ (12ρ. και δύο ασίστ) και Τεόντοσιτς (3ρ. και 13 ασίστ) με 24 και έντεκα πόντους αντίστοιχα, με τον Χάκετ στο ντεμπούτο του να έχει οχτώ πόντους, δύο ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 19:07 λεπτά. Από την Βενέτσια ξεχώρισαν οι Θίοντορ και Τόνουτ με 18 και 14 πόντους, με τον Μπράμος να έχει επτά πόντους, τρία ριμπάουντ και μάι ασίστ σε 29:21 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 13-19, 29-37, 56-59, 72-83