Λοκομοτίβ-Παρτιζάν 101-94: Με «33αρα» του ΜακΚόλουμ

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν υπερασπίστηκε την έδρα της και επικράτησε της Παρτιζάν με 101-94 στο ντέρμπι κορυφής του α' ομίλου στο EuroCup, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 6-2.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να έχουν περισσότερη ώρα το προβάδισμα, αλλά την Παρτιζάν να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-22). Αν και οι "ασπρόμαυροι" είχαν το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκαλέπτου, η Λοκομοτίβ Κουμπάν βρήκε απαντήσεις και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-42).

Η Ρωσική ομάδα επέβαλλε τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, παρά την πίεση των Σέρβων και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-65). Παρότι η Παρτιζάν ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική σε όλο τον αγώνα, η Λοκομοτίβ Κουμπάν διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας με 101-94.

Από την Λοκομοτίβ Κουμπάν διακρίθηκαν οι ΜακΚόλουμ και Κιντ με 33 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Παρτιζάν ξεχώρισαν οι Γκλας και Λεντέι με 20 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-23, 45-42, 70-65, 101-94