Προμηθέας – Βενέτσια 68-78: Λύγισαν στο τέλος οι Πατρινοί

Ο Προμηθεάς που έκανε πολύ κακή εμφάνιση στην τελευταία περίοδο, γνώρισε την ήττα για την 8η αγωνιστική του Eurocup από τη Βενέτσια με 68-78 και έπεσε σε ρεκόρ 2-6 (4-4 οι φιλοξενούμενοι). Η ελληνική ομάδα ωστόσο συνεχίζει να ελπίζει σε πρόκριση αν και θα πρέπει να βελτιώσει πολύ την εικόνα της.

Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου αν και άστοχοι στο ξεκίνημα, ανανέωναν τις επιθέσεις τους μετά από επιθετικά ριμπάουντ και με τον Γκραντ να πετυχαίνει 7 πόντους, κράτησαν το προβάδισμα την πρώτη περίοδο (16-12).

Στη συνέχεια, «μίλησαν» οι άμυνες, καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 31-30, με τον Ρέι να είναι ο μοναδικός… διψήφιος (13 πόντοι) για τους Πατρινούς.

Με τους Αχαιούς να μπαίνουν… σεληνιασμένοι στην επανάληψη, να χτυπούν στο τρανζίζιον και να εκμεταλλεύονται κάθε μις ματς, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 11 πόντους (41-30) στο 24ο λεπτό για να ολοκληρωθεί η περίοδος με σκορ 52-50, αφού οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με σκληρή άμυνα, στα όρια του αντιαθλητικού, έκλεισαν την… ψαλίδα.

Μπαίνοντας στην τελική ευθεία, ο Προμηθέας, βρήκε τις λύσεις κάτω από το καλάθι, με τον Αγραβάνη και ξέφυγε με +5 (59-54) στο 34ο λεπτό, όμως η Βενέτσια, είχε απάντηση και ισοφάρισε 61-61 στα 4’.47’’ για το τέλος. Στο τέλος όμως οι Πατρινοί… κατέρρευσαν, οι Ιταλοί πήραν ψυχολογία και ξέφυγαν με +14 (62-76) λίγο πριν την τελευταία κόρνα, που τους βρήκε νικητές με 68-78.

Για τους Ιταλούς, εκτός αποστολής έμειναν οι Στέφανο Τονούτ, Αντρέα Ντε Νικολάο (στομαχικές διαταραχές), Μαρτίνας Εχόντας, Όστιν Ντιαγέ (τραυματισμοί) και ο Τζούλιαν Στόουν, ο οποίος βρέθηκε θετικός στον κορονοϊό.

Τα Δεκάλεπτα: 16-12, 31-30, 52-50, 68-78

On Fire: ο Μάικ Μπράμος με 13 πόντους και 2/5 τρίποντα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: (+14) 62-76, στο 38ο λεπτό για τη Βενέτσια

Ξεχώρισαν: Σόντερς και Βατ σημείωσαν από 13 πόντους, ενώ για την ομάδα της Πάτρας πρώτος σκόρερ ήταν ο  Γκραντ με 19 πόντους.

Στοιχείο που έκανε τη διαφορά: Η ψυχραιμία των Ιταλών στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Διαιτητές: Ιλια Μπελόσεβιτς, Τζίτζι Τζεντιάν και Λούκα Καρντούμ