Βίρτους-Προμηθέας 91-72: Οι πρωταθλητές Ιταλίας το καθάρισαν στην τρίτη περίοδο

Παρότι ο Προμηθέας ήταν ανταγωνιστικός μέχρι το ημίχρονο, οι πρωταθλητές Ιταλίας, Βίρτους Μπολόνια φόρτσαραν στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν την νίκη με 91-72, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 5-2, ενώ οι Πατρινοί έπεσαν στο 2-5.

Η Βίρτους Μπολόνια μπήκε πιο δυνατα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με έντεκα πόντους (27-16, 8' λεπτό). Οι Πατρινοί με επτά σερί πόντους μάζεψαν την διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-23). Αν και οι πρωταθλητές Ιταλίας είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας κατάφερε οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (43-43).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-13, προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-56). Η Βίρτους Μπολόνια διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε τον Προμηθέα με 91-72.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 43-43, 70-56, 91-72
On Fire: Ο Γουίμς της Βίρτους Μπολόνια με 18 πόντους
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 86-65 (οι 21 πόντοι διαφορά για την Βίρτους Μπολόνια στο 37' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Γουίμς και Αλμπέγκοβιτς με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από τον Προ,ηθέα ξεχώρισαν οι Γκραντ και Χαντ με 15 και 14 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 21.7% στα τρίποντα του Προμηθέα, με την Βίρτους Μπολόνια να έχει 52%.
Διαιτητές: Ζαμοίσκι, Σουκίς, Λαβρούκιν